Telefon: 85 667 09 07 | Telefon kom.: 662 434 111 | E-mail: biuro@xprime.pl
Jak dochodzić odszkodowania z OC obcokrajowca?

Jak dochodzić odszkodowania z OC obcokrajowca?

Kolizja z obcokrajowcem może przytrafić się każdemu. Na polskich drogach porusza się samochodami coraz więcej obywateli innych państw. Wielu kierowców nie wie jak dochodzić odszkodowania z polisy OC obcokrajowca. Nasza firma odszkodowawcza XPRIME podpowiada, co zrobić w takiej sytuacji, aby uniknąć poważnych problemów.

W ilu wypadkach i kolizjach biorą udział kierowcy z zagranicy?

Problem jest naprawdę poważny. Okazuje się bowiem, że każdego roku kierowcy z zagranicy są sprawcami nawet kilkunastu tysięcy zdarzeń drogowych. Zalicza się do nich zarówno wypadki, jak i kolizje. Prowadzone przez Policję i towarzystwa ubezpieczeniowe statystyki jasno pokazują, że w 2020 roku kierowcy spoza Polski spowodowali prawie trzynaście tysięcy zdarzeń drogowych. Warto dodać, że nie wszystkie pojazdy były objęte obowiązkową polisą OC.

Co zrobić, jeśli mieliśmy kolizję/wypadek z autem spoza Polski?

Pierwsze i najważniejsze: zachować zimną krew. Postępowanie w tym przypadku nie różni się bowiem istotnie od tego, przez którego trzeba przejść, jeśli zdarzenie zostało spowodowane przez polski pojazd. Jeśli na skutek zdarzenia drogowego ktoś odniósł jakieś obrażenia, wezwanie Policji jest obowiązkowe. W przypadku zwykłej kolizji wystarczające jest spisanie odpowiedniego oświadczenia. Niektórzy wskazują jednak, że dla bezpieczeństwa również warto skorzystać ze wsparcia funkcjonariuszy. Nie jest to obowiązkowe, ale może ułatwić uzyskanie odszkodowania. Dobrą praktyką jest wożenie w aucie formularza takiego oświadczenia. UWAGA: w przypadku obcokrajowca przyda się wersja nie tylko polska, ale również angielskojęzyczna.

Kiedy wezwanie Policji jest niezbędne?

Jak już wspomnieliśmy, jest to konieczne wtedy, kiedy na skutek zdarzenia ktoś odniósł obrażenia. Wezwanie odpowiednich służb to dobry krok także wtedy, kiedy z uwagi na barierę językową nie możemy porozumieć się w sprawie zdarzenia. Po Policję trzeba zadzwonić też wtedy, kiedy jesteśmy przekonani, że to nie my jesteśmy sprawcami, a osoba, która spowodowała zdarzenie nie przyznaje się do tego.

Jak wystąpić o odszkodowanie?

Na miejscu zdarzenia należy zapisać numer rejestracyjny samochodu sprawcy, a także poprosić o okazanie dowodu ubezpieczenia. Ważne jest, aby zanotować zarówno nazwę ubezpieczyciela, jak i numer polisy. Kiedy wiemy już, w jakiej firmie sprawca ma wykupione OC, należy znaleźć polskie towarzystwo będące korespondentem towarzystwa sprawcy. Służy do tego specjalny rejestr korespondentów PBUK. Całą sprawę zgłaszamy wtedy do korespondenta. UWAGA: może zdarzyć się tak, że sprawca ma polisę w towarzystwie ubezpieczeniowym, które na terenie naszego kraju nie ma wyznaczonego korespondenta. W takim przypadku nie należy się martwić. Wystarczy zgłosić sprawę do jednego z dwóch ubezpieczycieli:

  • PZU S.A;
  • TUiR Warta.

Pomogą uzyskać należne odszkodowanie.

Kolizja bądź wypadek na drodze zawsze wiążą się z silnymi emocjami. Jeśli do tego okaże się, że sprawcą jest obcokrajowiec, są one jeszcze większe. Na szczęście dochodzenia odszkodowania z polisy OC sprawcy wcale nie jest trudne.

Odkup odszkodowań OC —> PEŁNA OFERTA <— Zaniżone odszkodowanie OC