Każdy kierowca doskonale wie, że jazda samochodem zawsze obarczona jest kolizją. Tak to już na drodze jest. W przypadku kolizji procedura zwykle wygląda tak samo. Jeśli kierowcy zgadzają się co do winy za zaistniałą sytuację, wówczas spisują stosowne oświadczenie. Poszkodowany kierowca kieruje wniosek wraz z oświadczeniem do firmy ubezpieczeniowej w celu otrzymania odszkodowania. Ubezpieczyciel ocenia szkodę i proponuje odszkodowanie. Bywa jednak tak, że firma ubezpieczeniowa kwotę odszkodowania zaniża. Co zrobić w takiej sytuacji?
Kolizja i co wtedy?
Zgodnie z polskim prawem każdy właściciel pojazdu musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Jest tak w przypadku kiedy nawet autem się w ogóle nie porusza. Jeśli samochód jest zarejestrowany, wówczas konieczne jest posiadanie polisy OC. Ubezpieczenie OC spełnia bardzo ważną rolę. W przypadku kolizji, uszkodzenia innego samochodu, poszkodowany kierowca otrzymuje odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Brak posiadania ubezpieczenia oznaczałoby, że sprawca musiałby pokryć szkody z własnej kieszeni. Oczywiście musiałby liczyć się także z bardzo wysokim mandatem. W teorii wygląda to bardzo dobrze. Poszkodowany kierowca składa wniosek i czeka na odszkodowanie. Niestety często firmy ubezpieczeniowe zaniżają kwotę odszkodowania. Może się okazać, że zaproponowana kwota nie pokryje kosztów związanych z naprawą usterki.
Walką z firmą ubezpieczeniową
Co z robić w takiej sytuacji? Oczywiście można podjąć walkę z firmą ubezpieczeniową o większe ubezpieczenie. Można przedstawić stosowane dokumenty pokazujące faktyczne koszty naprawy usterki. Można do tego celu powołać rzeczoznawcę samochodowego. Niestety może się jednak zdarzyć tak, że wszystkie te działania nic nie dadzą. Firma ubezpieczeniowa może się upierać przy zaproponowanej przez siebie kwocie odszkodowania. W takiej sytuacji można nawet skierować sprawę na drogę sądową. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taki spór może trwać nawet miesiącami, a na koniec poszkodowany kierowca i tak nie może być pewny tego, że sprawę wygra. Na szczęście są inne rozwiązanie, które mogą w takiej sytuacji pomóc poszkodowanemu kierowcy.
Sprzedaż szkody z polisy OC
Na rynku funkcjonują firmy odszkodowawcze, które zajmują się skupianiem szkód z polis OC. Jest to korzystne rozwiązanie dla poszkodowanych kierowców, którzy borykają się z problemem zaniżonego odszkodowania z polisy OC. Kierowca może sprzedaż prawo do swojej szkody. Sam proces jest bardzo prosty i szybki. Poszkodowany kierowca zgłasza się do firmy odszkodowawczej i przedstawia dokumenty związane ze szkodą i decyzję firmy ubezpieczeniowej. Firma odszkodowawcza ocenia i analizuje dany przypadek. Następnie proponuje kierowcy konkretną kwotę, za którą jest w stanie odkupić odszkodowanie. Jeśli kwota ta jest atrakcyjna dla kierowcy możliwe jest podpisanie umowy cesji szkody. Poszkodowany kierowca otrzymuje w takim przypadku zaproponowaną kwotę.
Korzyści ze sprzedaży szkody OC
Korzyści jakie płyną dla poszkodowanego kierowcy ze sprzedaży szkody są bardzo wymierne. Przede wszystkim może on liczyć na środki finansowe niemal natychmiast po sprzedaniu szkody. Jeśli wypłata ma się odbyć w gotówce, wówczas najczęściej jest ona realizowana od razu. Jeśli ma zostać zrealizowana przelewem, wówczas środki finansowe znajdują się na koncie kierowcy maksymalnie w przeciągu kilku dni. Najważniejsze jest to, że w takiej sytuacji poszkodowany kierowca ma po prostu problem z głowy. Nie musi walczyć z ubezpieczycielem o odszkodowanie. Środki ma od razu, a tym samym ma już spokojną głowę. Ważne jest także to kiedy można zgłosić się do firmy odszkodowawczej. Bardzo dużym udogodnieniem jest fakt, że szkodę sprzedaż można nawet do 3 lat od daty zdarzenia. Dodatkowo do firmy odszkodowawczej zgłosić można się nawet w sytuacji kiedy auto już się sprzedało lub nie zostało jeszcze po szkodzie naprawione.
Sprawdź dokładną ofertę odkupu odszkodowań OC i odzyskiwania odszkodowań.
Więcej artykułów na mojej stronie
- Utrata wartości handlowej samochodu po kolizji – co to oznacza?
- Jak wywalczyć wysoką dopłatę do odszkodowania?
- Rekonstrukcja zdarzeń drogowych – kiedy okazuje się niezbędna?
- Dochodzenie odszkodowania z OC sprawcy – co powinieneś wiedzieć?
- Jak wygląda procedura odkupu zaniżonego odszkodowania OC?
- Kto może skorzystać z usługi dochodzenia odszkodowań?