Telefon: 85 667 09 07 | Telefon kom.: 662 434 111 | E-mail: biuro@xprime.pl
Odkup odszkodowań komunikacyjnych - przepisy prawne

Odkup odszkodowań komunikacyjnych – przepisy prawne

Czasami może zdarzyć się tak, że z przyczyn od nas niezależnych staniemy się ofiarami kolizji bądź wypadku. Ostatnią rzeczą, z którą chcielibyśmy się wtedy zmagać, jest spór sądowy z ubezpieczycielem, który wycenił odszkodowanie nieadekwatnie do straty. Niestety, taka praktyka jest dość częsta w towarzystwach ubezpieczeniowych. Dlatego, jeżeli nie chcemy przechodzić przez cały proces sądowy, dobrą decyzją będzie skontaktowanie się z naszą firmą odszkodowawczą XPRIME zajmującą się odkupem odszkodowań OC. Warto więc wiedzieć, na czym polega cały proces odkupu szkody i kiedy możemy z niego skorzystać.

Kto może skorzystać z odkupu odszkodowań?

Prawo do odszkodowania obejmuje głównie osoby, które posiadają ubezpieczony kapitał. Dotyczy więc ono prawa własności, tym samym ma związek ze szkodą rzeczową. Dzięki art. 511 kodeksu cywilnego takie osoby mają prawo do cesji szkody. Polega ona na przeniesieniu praw do roszczenia na firmę, która może wtedy zająć się wyegzekwowaniem korzystnej dla nas kwoty odszkodowania.

Dopłata do odszkodowania

W przypadku kiedy już otrzymaliśmy odszkodowanie od ubezpieczyciela, ale nie jesteśmy nim usatysfakcjonowani, sprawa wygląda bardzo podobnie, jednak wtedy przenosimy prawo do zaniżonej części odszkodowania, a nie samego roszczenia. Warto pamiętać o tym, że nawet jeżeli nie jesteśmy właścicielem pojazdu lub on jest uszkodzony i czeka na naprawę, to nadal to prawo nam przysługuje (okres przedawnienia wynosi 3 lata).

Proces odkupu szkody

W jaki sposób przebiega proces odkupu szkody przez firmę, z której usług zdecydowaliśmy się skorzystać? Wpierw musimy przygotować odpowiednie dokumenty, a mianowicie decyzję ubezpieczyciela oraz kosztorys. Pierwszy dokument jest niezbędny do odwołania się od owej decyzji, natomiast kosztorys posłuży firmie do analizy wyceny. Po kompleksowej analizie otrzymujemy propozycję dopłaty do szkody. Jeżeli uznamy, że jest ona dla nas korzystna, to możemy podpisać umowę, na mocy której otrzymamy ustaloną wcześniej kwotę dopłaty do odszkodowania. Nie jest to więc skomplikowany proces, a może nam przynieść duże korzyści.

Korzyści płynące z cesji szkody

Zalety wynikające z cesji szkody szczególnie w przypadku szkód związanych z udziałem pojazdów samochodowych znacząco przewyższają wady. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z faktu, że ta konkretna forma szkody cieszy się największą skutecznością spośród pozostałych, jeśli chodzi o uzyskanie odszkodowania. Kolejnym plusem jest na pewno przysługujące nam prawo dopłaty do odszkodowania, nawet w przypadku gdy dany samochód już sprzedaliśmy. Musimy mieć jedynie na uwadze termin przedawnienia wynoszący 3 lata. Oszczędza nam to również dużo czasu i stresu, nie musimy mierzyć się z licznymi formalnościami i udowadniania swojej racji w sądzie. Do tego dochodzą wszelakie koszty prawników, a nawet pokrycie kosztów procesu sądowego w przypadku przegrania sprawy. Z tego powodu nie warto ryzykować. Czasami po prostu łatwiej jest przekazać naszą sprawę w ręce profesjonalistów.

Sprawdź również naszą pozostałą ofertę: