Generalnie nie ma znaczenia, czy kolizja ma miejsce na terenie Polski, czy za granicą – schemat zachowania jest niemalże identyczny. Nieco bardziej skomplikowana jest już kwestia uzyskania sprawiedliwego odszkodowania – i o czym należy pamiętać, aby tak się stało. Właśnie tym zajmiemy się w niniejszym poradniku.
Kluczowa informacja – skąd wiedzieć, że to kolizja a nie wypadek?
Z kolizją mamy do czynienia wtedy, gdy w wyniku zdarzenia drogowego nie doszło do uszkodzeń ciała. Na terenie Polski nie jest też wymagane, by do takiej stłuczki wzywać policję – zwykle wystarczy wyłącznie spisanie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej, co będzie podstawą do jakichkolwiek późniejszych działań z ubezpieczycielem.
Gorzej gdy dojdzie do zdarzenia, w którym pojawiają się uszkodzenia ciała przynajmniej jednej osoby trzeciej poza sprawcą, jak złamanie kończyny Wtedy już mamy do czynienia z wypadkiem drogowym, a nie kolizją – a policja musi zostać zgodnie z prawem polskim wezwana na miejsce takiego zdarzenia.
Czym jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i jak może pomóc w przypadku kolizji z obcokrajowcem?
PBUK – Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jest organizacją, u której można szukać pomocy gdy dojdzie do kolizji, bądź wypadku drogowego – zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.
W czym dokładnie Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych może udzielić wsparcia?
- kontakt z zagranicznymi ubezpieczycielami,
- pomoc w likwidacji szkód,
- pozyskanie gotowych wzorów oświadczeń.
PZU i Warta to agenci ubezpieczeniowi tej organizacji, co również zdaje się być dość istotną informacją – zwłaszcza, gdy kolizja miała miejsce za granicą i szukamy kompleksowej pomocy.
W przypadku jakichkolwiek problemów z uzyskaniem odszkodowania od obcokrajowca warto zwrócić się do nas. Nasza firma XPRIME zajmuje się dopłatami i odkupem odszkodowań OC.
Jak zlikwidować szkodę z OC sprawcy – kolizja z obcokrajowcem
Czy to w przypadku kolizji na terenie Rzeczpospolitej, czy za granicą – zawsze niezbędne jest spisanie stosownego oświadczenia. Takie wspólne oświadczenie o kolizji drogowej dobrze byłoby mieć w polsko-angielskiej wersji językowej. Warto też dodać, że chociaż w przypadku kolizji jak wspominaliśmy – wzywanie policji konieczne nie jest to, jeśli zdarzy się tak, że nie ma możliwości porozumienia się z drugą stroną – obcokrajowcem, wskazane jest jednak zadzwonić po służby mundurowe.
Co musi się znaleźć w oświadczeniu o wydarzeniu drogowym?
- dane osobowe sprawcy kolizji,
- kraj rejestracji samochodu sprawcy kolizji
- numer polisy OC,
- numer rejestracyjny samochodu sprawcy kolizji,
- nazwa ubezpieczyciela,
- numer Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego.
Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że przy dążeniu do likwidacji szkód z tytułu OC sprawcy nie liczy się tutaj narodowość – ale to, w jakim kraju został zarejestrowany samochód. Niezbędne są również czytelne podpisy obu stron, jak również zdjęcia dokumentujące szkody powstałe w wyniku wydarzenia.
Oczywiście temat ten nie został wyczerpany – bo każde zdarzenie drogowe może generować nieco inne potrzeby. Tutaj warto mieć pod ręką numer do zaufanych specjalistów, którzy pomogą zamknąć temat jak należy. Z odpowiednio spisanym oświadczeniem jak zostało opisane to powyżej – można wiele zdziałać.
Odzyskiwanie odszkodowań —> CAŁKOWITA OFERTA <— Zaniżone odszkodowania OC
Więcej artykułów na mojej stronie
- Czy trzeba płacić podatek od odszkodowań komunikacyjnych?
- Odmowa wypłaty odszkodowania – jak temu przeciwdziałać?
- Odkup odszkodowań komunikacyjnych OC – sposób na wyższe odszkodowanie!
- AC bez tajemnic czyli co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu Autocasco?
- Jak działają firmy skupujące szkody OC?
- Dochodzenie odszkodowania z OC – to musisz wiedzieć!