Telefon: 85 667 09 07 | Telefon kom.: 662 434 111 | E-mail: biuro@xprime.pl
Kolizja z obcokrajowcem - jak uzyskać odszkodowanie OC?

Kolizja z obcokrajowcem – jak uzyskać odszkodowanie OC?

Generalnie nie ma znaczenia, czy kolizja ma miejsce na terenie Polski, czy za granicą – schemat zachowania jest niemalże identyczny. Nieco bardziej skomplikowana jest już kwestia uzyskania sprawiedliwego odszkodowania – i o czym należy pamiętać, aby tak się stało. Właśnie tym zajmiemy się w niniejszym poradniku.

Kluczowa informacja – skąd wiedzieć, że to kolizja a nie wypadek?

Z kolizją mamy do czynienia wtedy, gdy w wyniku zdarzenia drogowego nie doszło do uszkodzeń ciała. Na terenie Polski nie jest też wymagane, by do takiej stłuczki wzywać policję – zwykle wystarczy wyłącznie spisanie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej, co będzie podstawą do jakichkolwiek późniejszych działań z ubezpieczycielem.

Gorzej gdy dojdzie do zdarzenia, w którym pojawiają się uszkodzenia ciała przynajmniej jednej osoby trzeciej poza sprawcą, jak złamanie kończyny Wtedy już mamy do czynienia z wypadkiem drogowym, a nie kolizją – a policja musi zostać zgodnie z prawem polskim wezwana na miejsce takiego zdarzenia.

Czym jest Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i jak może pomóc w przypadku kolizji z obcokrajowcem?

PBUK – Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jest organizacją, u której można szukać pomocy gdy dojdzie do kolizji, bądź wypadku drogowego – zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

W czym dokładnie Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych może udzielić wsparcia?

  • kontakt z zagranicznymi ubezpieczycielami,
  • pomoc w likwidacji szkód,
  • pozyskanie gotowych wzorów oświadczeń.

PZU i Warta to agenci ubezpieczeniowi tej organizacji, co również zdaje się być dość istotną informacją – zwłaszcza, gdy kolizja miała miejsce za granicą i szukamy kompleksowej pomocy.

W przypadku jakichkolwiek problemów z uzyskaniem odszkodowania od obcokrajowca warto zwrócić się do nas. Nasza firma XPRIME zajmuje się dopłatami i odkupem odszkodowań OC.

Jak zlikwidować szkodę z OC sprawcy – kolizja z obcokrajowcem

Czy to w przypadku kolizji na terenie Rzeczpospolitej, czy za granicą – zawsze niezbędne jest spisanie stosownego oświadczenia. Takie wspólne oświadczenie o kolizji drogowej dobrze byłoby mieć w polsko-angielskiej wersji językowej. Warto też dodać, że chociaż w przypadku kolizji jak wspominaliśmy – wzywanie policji konieczne nie jest to, jeśli zdarzy się tak, że nie ma możliwości porozumienia się z drugą stroną – obcokrajowcem, wskazane jest jednak zadzwonić po służby mundurowe.

Co musi się znaleźć w oświadczeniu o wydarzeniu drogowym?

  • dane osobowe sprawcy kolizji,
  • kraj rejestracji samochodu sprawcy kolizji
  • numer polisy OC,
  • numer rejestracyjny samochodu sprawcy kolizji,
  • nazwa ubezpieczyciela,
  • numer Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego.

Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że przy dążeniu do likwidacji szkód z tytułu OC sprawcy nie liczy się tutaj narodowość – ale to, w jakim kraju został zarejestrowany samochód. Niezbędne są również czytelne podpisy obu stron, jak również zdjęcia dokumentujące szkody powstałe w wyniku wydarzenia.

Oczywiście temat ten nie został wyczerpany – bo każde zdarzenie drogowe może generować nieco inne potrzeby. Tutaj warto mieć pod ręką numer do zaufanych specjalistów, którzy pomogą zamknąć temat jak należy. Z odpowiednio spisanym oświadczeniem jak zostało opisane to powyżej – można wiele zdziałać.

Odzyskiwanie odszkodowań —> CAŁKOWITA OFERTA <— Zaniżone odszkodowania OC