Telefon: 85 667 09 07 | Telefon kom.: 662 434 111 | E-mail: biuro@xprime.pl
Jak uzyskać pełne odszkodowanie - kilka cennych rad

Jak uzyskać pełne odszkodowanie – kilka cennych rad

Nikt z nas nie może przewidzieć tego, co się stanie. Wystarczy splot niefortunnych zdarzeń, aby chwilowo zachwiać naszą pozycję materialną. Wypadek samochodowy, zalanie mieszkania przez sąsiada, uszkodzenie mienia — tego typu sytuacji jest naprawdę wiele. Jednak największy problem pojawia się dopiero wtedy, gdy pomimo wysokiej sumy gwarancyjnej, ubezpieczyciel wypłaca nam zbyt niską kwotę, która nie pokryje szkód, ani nie stanowi żadnej dodatkowej rekompensaty. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak odzyskać pełną kwotę odszkodowania? Które rozwiązanie jest najlepsze? Zapewne te i wiele innych pytań zadają sobie osoby, które chcą zabezpieczyć swoją przyszłość lub nie są zadowolone z wypłaconych świadczeń przez ubezpieczyciela. Aby nieco przybliżyć to zagadnienia, przygotowaliśmy krótki artykuł o charakterze poradnikowym, w którym opisujemy 3 wskazówki na to, aby uzyskać pełną kwotę odszkodowania.

Sprawdzone sposoby na odzyskanie pełnej kwoty ubezpieczenia 

Wiele osób, gdy otrzymuje postanowienie od ubezpieczyciela, najczęściej się z nim nie zgadza. Niestety znaczna część decyzji opiewa na kwoty nawet o 3/4 niższe, aniżeli to, co dana firma gwarantowała przy podpisywaniu umowy. Mało, który poszkodowany decyduje się na to, aby się odwoływać i w konsekwencji traci swoje pieniądze. Jak temu zapobiegać?

Wskazówka 1: Sprzedaż odszkodowania do firmy odszkodowawczej 

Odkup odszkodowań OC przez daną firmę odszkodowawczą umożliwia artykuł 511 Kodeksu Cywilnego. Jest to jeden z najczęściej wybieranych sposobów na to, aby odzyskać pełną kwotę odszkodowania. Nie wszyscy chcą odwoływać się od decyzji ubezpieczyciela, ponieważ często wiąże się to z dodatkowymi kosztami i zawiłymi procedurami, które sprawiają, że sprawa ciągnie się przez lata. Sprzedaż roszczeń to z pewnością najprostsze rozwiązanie, jeżeli zależy nam na tym, aby szybko zyskać dodatkowe środki. 

Na czym to polega?

Sprzedaż odszkodowań polega przede wszystkim na cesji wierzytelności. Roszczenia poszkodowanego, czyli prawo do uzyskania wyższego odszkodowania, traktowane jest jako własność, a zgodnie z prawem każdy ma prawo do pozbycia się swojej własności. Dzięki temu, osoba która dostała znacznie mniejszą sumę z ubezpieczenia, uzyskuje dodatkowe wynagrodzenia za sprzedaż szkody. W konsekwencji poszkodowany nie musi obawiać się już o kwestie dochodzenia swoich praw, ponieważ dla niego sprawa staje się zamknięta, a dalsze działania rozpoczyna firma odszkodowawcza. 

Kiedy można ubiegać się o dopłatę do odszkodowania?

Na samym początku warto podkreślić, że odkup od poszkodowanego dotyczy szkody w samochodzie lub pozostałym majątku, ponieważ wszelkie szkody osobowe, obejmuje inna procedura. Co niezwykle ważne, odkup szkody może nastąpić również w sytuacji, gdy osoba poszkodowana nie jest właścicielem pojazdu. Dużym ułatwieniem jest również to, że zawarcie cesji może nastąpić również wtedy, gdy uczestnik zdarzenia ubezpieczeniowego, nie naprawił jeszcze samochodu. Kolejnym ważnym plusem jest też to, że osoba poszkodowana może sprzedać szkodę, nawet jeżeli uzyskała już odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. 

Zatem wybierając ten sposób, nie tylko zyskujemy szansę na wypłatę oczekiwanej sumy, ale również nie musimy martwić się o dodatkowe formalności, ponieważ w tym wszystkim pomaga firma odszkodowawcza. 

Wskazówka 2: Analiza Warunków Ubezpieczenia 

Wiele niedopowiedzeń związanych z ubezpieczeniami wynika z tego, że najczęściej czytamy jedynie zakres ubezpieczenia i sprawdzamy, jaka jest składka. Każde ubezpieczenie posiada jednak dokument, który określany jest jako OWU lub WU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Najlepszym rozwiązaniem jest przeczytanie szczegółowo wszystkich paragrafów ze szczególnym zwróceniem uwagi na to, jakie są zasady wypłaty świadczeń oraz wyłączenia. Szczególnie to ostatnie zagadnienie jest niezwykle ważne, ponieważ określa, kiedy i w jakich sytuacjach nasze ubezpieczenie nie obowiązuje. Kolejnym tematem, nad którym warto się pochylić są właśnie świadczenia, ponieważ bardzo często zdarza się, że dopiero w OWU, wytłumaczone jest kiedy dokładnie i w jakiej kwocie ubezpieczyciel wypłaci nam środki. Analiza takich informacji sprawia, że gdy dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego, wówczas wiemy, czego dokładnie możemy oczekiwać. 

Wskazówka 3: Skierowanie sprawy do sądu

Jeżeli ubezpieczyciel uchyla się od wypłaty odszkodowania w kwocie, która satysfakcjonuje poszkodowanego, wówczas można skierować sprawę na drogę sądową. Wiele z tych sytuacji niestety ciągnie się przez lata, a firmy ubezpieczeniowe posiadają o wiele większy kapitał na to, aby korzystać ze wsparcia szeregu prawników, którzy chcą wygrać sprawę. Do tego, dochodzą jeszcze koszty sądowe, które często są o wiele wyższe, aniżeli kwota, o którą się ubiegamy. Z tego powodu, warto zastanowić się nad tym, czy na pewno jest to opłacalne rozwiązanie. Być może, więcej zyskamy sprzedając nasze roszczenia do firmy odszkodowawczej, która posiada środki na to, aby zająć się tą sprawą i wypłacić nam dodatkową sumę pieniędzy.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą Wam uzyskać środki, których nie chce wypłacić ubezpieczyciel.

Więcej informacji o walce z towarzystwami ubezpieczeniowymi o wypłatę pełnej kwoty odszkodowania uzyskasz na stronie profesjonalnej firmy odszkodowawczej zajmującej się dochodzeniem odszkodowań OC – XPRIME.
Zaniżone odszkodowanie OC
– PEŁNA OFERTA