Kolizje na polskich drogach zdarzają się nader często, stając się ich uczestnikiem a zarazem osobą poszkodowaną dobrze wiedzieć, co można uzyskać z odszkodowania OC sprawcy wypadku. Nawet, jeśli zaraz po kolizji nie są odczuwane dolegliwości, należy skorzystać z konsultacji lekarskiej, ponieważ mogło dojść do urazów, których konsekwencje będą odczuwane przez lata. Nie trzeba skupiać się jedynie na ubieganiu się o naprawę pojazdu, istnieją również inne formy odszkodowania, o które można starać się u ubezpieczyciela sprawy wypadku.
Odszkodowanie z OC sprawy wypadku – naprawa samochodu
W przypadku uszkodzenia pojazdu w wyniku kolizji drogowej, poszkodowanemu kierowcy należy się odszkodowanie z OC sprawcy uzyskiwane od jego ubezpieczyciela. Dotyczy ono dokonania naprawy wszystkich uszkodzeń, jakie powstały w czasie wypadku. Aby je uzyskać należy zadzwonić do danego towarzystwa ubezpieczeniowego lub dokonać zgłoszenia drogą online. Ubezpieczyciel widniejący na polisie OC ma obowiązek w ciągu 30 dni dokonać likwidacji szkody.
Właściciel uszkodzonego samochodu może wybrać optymalną dla siebie formę rozliczenia gotówkową i bezgotówkową. W pierwszym przypadku poszkodowany samodzielnie wybiera warsztat samochodowy, rzeczoznawca delegowany przez ubezpieczyciela dokonuje oględzin i przedstawia mu wszelkie stwierdzone uszkodzenia. Po dokonaniu wyceny ubezpieczyciel przedstawia wysokość odszkodowania i kierowca otrzymuje środki finansowe na naprawę auta. Zawsze trzeba sprawdzić, czy kosztorys zawiera części oryginalne czy zamienniki, które jak wiadomo będą służyły krócej. W przypadku rozliczenia bezgotówkowego, ubezpieczyciel dokonuje rozliczeń finansowych bezpośrednio z wybranym przez kierowcę warsztatem. Jeżeli poszkodowany uzna, że wycena jest nieadekwatna do powstałych w czasie kolizji usterek, może złożyć odwołanie.
W ramach odszkodowania z OC sprawy można otrzymać samochód zastępczy
W przypadku powstania uszkodzenia pojazdu, którego naprawa zajmie kilka lub więcej dni, osoba poszkodowana do czasu jej wykonania może uzyskać środki na wynajęcie samochodu zastępczego. W tym przypadku dostępne są również dwa warianty tzn. bezgotówkowy, gdy ubezpieczyciel będzie sam rozliczał się z wypożyczalnią samochodu lub warsztatem, który również zajmuje się wynajmem samochodów z OC sprawy. Lub po kontakcie z ubezpieczycielem można samodzielnie wynająć auto zastępcze a po zakończeniu wynajmu przedstawić fakturę, pamiętając, że klasa tego pojazdu nie może być wyższa niż samochodu własnego.
Holowanie samochodu do kolejny wariant odszkodowania z OC sprawcy wypadku
Jeżeli podczas wypadku drogowego, doszło do poważnych uszkodzeń pojazdu, poszkodowany kierowca może skontaktować się z ubezpieczycielem i wynająć lawetę, która odholuje samochód do wskazanego warsztatu samochodowego. Taka usługa będzie pokryta z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Jeżeli nawet w chwili kolizji nie ma możliwości kontaktu z ubezpieczycielem można wynająć lawetę na własny koszt a następnie przedstawić rachunek i dochodzić zwrotu poniesionych kosztów.
Utrata wartości handlowej może również być rekompensowana, jako odszkodowanie z OC sprawcy
Jeżeli rzeczoznawca ubezpieczyciela nie orzekł szkody całkowitej, poszkodowany kierowca może wystąpić o odszkodowanie zawierające naprawę auta oraz kwotę, która odpowiada utraconej wartości handlowej samochodu. Dotyczy to jednak pojazdów nie starszych niż 6 lat oraz pojazdów posiadających wartość historyczną, mających niewielki przebieg.
Dochodzenie zwrotu utraconych korzyści z OC sprawcy
Jeżeli wskutek wypadku drogowego, uszkodzeniu uległ samochód, który służył poszkodowanemu, jako źródło zarobkowania, może on dochodzić odszkodowania z OC sprawcy, jako zwrot utraconych korzyści. Należy zgłosić ubezpieczycielowi takie roszczenia i przedłożyć wymagane przez niego dokumenty.
Zwrot kosztów leczenia, jako odszkodowanie z OC sprawcy wypadku
Poszkodowany w wypadku może dochodzić odszkodowania z OC sprawcy od ubezpieczyciela, który jest zobowiązany do pokrycia kosztów leczenia. Jeżeli kierowca korzystał z opieki medycznej w placówce prywatnej ubezpieczyciel może zakwestionować rachunek, ale będzie musiał to dokładnie uzasadnić. Osoba poszkodowana może również domagać się zaliczki na leczenie, dochodzić zwrotu kosztów rehabilitacji i leczenia za granicą.
Odszkodowanie z OC sprawcy – zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne i psychiczne
Wypadek drogowy może spowodować cierpienie psychiczne, gdy doszło do ciężkiego uszkodzenia ciała, co utrudnia samodzielne wykonywanie czynności życiowych itp. Taka forma odszkodowania nosi nazwę zadośćuczynienia i mogą ubiegać się o nią osoby, które ucierpiały w wypadku oraz rodzina, która z jego powodu utraciła bliską osobę i doznała krzywdy.
Poza wymienionymi formami odszkodowania z OC sprawcy, poszkodowany może dochodzić renty tymczasowej i wyrównawczej, jeżeli wskutek wypadku utracił on zdolność do pracy. Można również ubiegać się o odszkodowanie jednorazowe, dotyczy to przede wszystkim osób, które stały się niepełnosprawne wskutek wypadku.
Dopłaty do odszkodowań OC —> KOMPLETNA OFERTA <— Zaniżone odszkodowanie OC
Opracowane:
Odzyskiwanie odszkodowań – Xprime
Więcej artykułów na mojej stronie
- Jak starać się o odszkodowanie przy szkodzie parkingowej?
- Jak wygląda dochodzenie odszkodowania po wypadku komunikacyjnym?
- Dopłaty do odszkodowań OC – prosty sposób na dodatkową gotówkę
- Szkoda parkingowa — co należy o niej wiedzieć?
- Oświadczenie sprawcy kolizji 2022 – co powinno zawierać?
- Jak rozpoznać, że nasze odszkodowanie z OC zostało zaniżone?