Odkup szkody OC to w ostatnim okresie niezwykle popularny oraz niejednokrotnie traktowany termin. Prawie tak samo często jest źle stosowany oraz nie w pełni zrozumiały, natomiast co gorsza – także poprzez osoby, których bezpośrednio dotyczy. W związku z tym trzeba wiedzieć, czym właściwie jest odkup odszkodowania OC przez firmę XPRIME i jak wygląda związana z nim procedura. Cały temat rozpoczyna się od współpracy ze spółką odszkodowawczą, jaka własnym konsumentom zapewnia dwie, przyszłe możliwości, a mianowicie odkup odszkodowania/szkody, jak i podpisanie umowy o tymże, iż spółka będzie przedstawicielem przed ubezpieczycielem. W ostatnim czasie powstało mnóstwo przeróżnego typu firm, jakie zajmują się skupowaniem szkód OC oraz innych szkód majątkowych. Co musimy o nich wiedzieć? Jak działają?
Jak szybko otrzymać dopłatę do odszkodowania?
Wypłata odszkodowania winna być jednym spośród ostatnich kroków eliminacji szkody. Po tymże już jedynie naprawa pojazdu oraz można zapomnieć o wypadku. W prawdzie wypłata odszkodowania to właśnie początek następnego kroku. Ubezpieczyciele zwykle we własnej pierwszej propozycji nie przedstawiają odpowiedniej sumy odszkodowania. Liczą na to, iż pokrzywdzony usatysfakcjonuje się zaniżonym odszkodowaniem. Jeśli jednakże nie – zmiana dokumentów oraz decyzji może się ciągnąć miesiącami. Natomiast pojazd stoi w warsztacie. Wielu pokrzywdzonych zastanawia się, czy nie można tego prościej zlikwidować.
Na czym konkretnie polega działalność spółek skupujących odszkodowania OC?
To niewątpliwie w pełni legalna oraz generalnie uznawana procedura. W zamian za szansę skupu obniżonej części Twojego odszkodowania, dostarczana jest pokrzywdzonemu dopłata pochodząca z opracowanej poprzez określoną spółkę wcześniej kalkulacji. Jakie dokumenty należy przygotować, żeby podpisać umowę odkupu? To zależy od typu szkody. Przy szkodach majątkowych są to: kosztorys szkody i decyzja o przyznaniu odszkodowania. Przy szkodach komunikacyjnych (np. AC całkowitej) kosztorys (kalkulacji naprawy), obliczenie ceny samochodu na dzień szkody, polisa AutoCasco. Odkup szkody komunikacyjnej jest jak najbardziej legalny, natomiast w procedurze nie kryje się żaden haczyk. Wszystko przebiega bez agentów lub niepokojących aneksów do umowy, natomiast określone środki są płacone na czas.
Dochodzić odszkodowania po kolizji lub sprzedać szkodę spółce?
Wielu pokrzywdzonych, jacy już dostali wynagrodzenie za szkodę na samochodzie z OC sprawcy zastanawia się czy odsprzedanie prawa do dalszego dochodzenia odszkodowania jest korzystne. Mianowicie odpowiedzi na pytanie czy należałoby odsprzedać prawo do dochodzenia odszkodowania z OC sprawcy można udzielić tylko po przemyśleniu sprawy oraz szacunków. Szkodę należałoby odsprzedać spółce jeśli pragniesz szybko otrzymać pieniądze za rozliczoną już wcześniej szkodę. Wtedy nie czekasz na wyniki postępowania likwidacyjnego jedynie dostajesz płatność w przeciągu 7 dni od czasu zawarcia umowy cesji szkody.
Jak w praktyce wygląda sprzedaż szkody OC?
Sprzedaż szkody OC może zostać zrealizowana tylko na bazie kosztorysu. W związku z tymże zadaniem konsumenta jest przekazanie takiego dokumentu do spółki, wedle którego szkoda była usuwana. W następującej kolejności spółka przedstawia konsumentowi sumę, jaką należy uiścić w zamian za odkupienie szkody. W sytuacji, kiedy konsument zgodzi się na oferowaną sumę poprzez spółkę to jest podpisana umowa w postaci cesji wierzytelności. Umowa cesji wierzytelności polega na przekazaniu praw. Na jej mocy cesjonariusz uzyskuje wierzytelność, jaka dotąd przysługiwała cedentowi. Należy również podkreślić, iż konsument w takim wypadku musi zgodzić się na z góry oferowaną zgodę.
Pełne odszkodowanie, niezależnie od tego, czy wycena lub warsztat
Bezgotówkowa likwidacja szkody (nazywana także serwisową bądź warsztatem) polega na naprawie zniszczonego samochodu w warsztacie wskazanym poprzez pokrzywdzonego w porozumieniu z ubezpieczycielem. W takim wypadku kapitały w ogóle nie przechodzą poprzez ręce właściciela, natomiast warsztat liczy się wprost ze spółką ubezpieczeniową. Likwidacja kosztorysowa z kolei polega na wypłacie odszkodowania na bazie wyceny szkody przeprowadzonej przesz likwidatora ze stowarzyszenia ubezpieczeń. Pokrzywdzony dostaje pieniądze oraz sam ustala, w którym warsztacie naprawi samochód oraz czy w ogóle będzie go naprawiał. KNF zanotowała, iż ubezpieczyciele potrafili zmniejszać odszkodowania płacone na bazie kosztorysów.
Rozliczenie gotówkowe lub bezgotówkowe – co wybrać?
W wypadku odszkodowania z autocasco wyróżnia się szkodę częściową oraz pełną, natomiast orzeka się ją na bazie wymiaru uszkodzeń. Z ową drugą mamy do czynienia, gdy koszt naprawy przewyższa pewną procentową część ceny auta w dniu powstawania szkody. Przeważnie jest to 70 procent. Wybierane jest wówczas odszkodowanie równoważności auta w stanie z dnia wydarzenia, zaniżone o cenę pozostałości samochodu. Możesz wówczas sam zdecydować czy Twoje autko idzie do kasacji lub będziesz je jeszcze próbował reanimować za pieniądze uzyskane od ubezpieczyciela.
Odzyskiwanie odszkodowania —> OFERTA <— Zaniżone odszkodowanie OC
Więcej artykułów na mojej stronie
- Szkoda całkowita z OC sprawcy czy własnego AC – co się bardziej opłaca?
- W jakich przypadkach dopłata do odszkodowań jest niemożliwa?
- Jak uzyskać pełne odszkodowanie – kilka cennych rad
- Dochodzenie odszkodowania z OC sprawcy – co powinieneś wiedzieć?
- Dochodzenie odszkodowania z OC – to musisz wiedzieć!
- Kiedy zapłacisz podatek dochodowy za odszkodowanie z OC