Telefon: 85 667 09 07 | Telefon kom.: 662 434 111 | E-mail: biuro@xprime.pl
Czy warto skorzystać z cesji odszkodowania?

Czy warto skorzystać z cesji odszkodowania?

Cesja to przeniesienie wierzytelności z majątku pierwotnego wierzyciela do ruchomości osoby trzeciej. Odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej. Przedmiotem cesji mogą być wierzytelności odszkodowawcze, które przysługują osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych wobec ubezpieczycieli pojazdu.

Na czym polega bezgotówkowa likwidacja szkód?

Cesja odszkodowania ma miejsce w przypadku naprawy uszkodzonego w wypadku komunikacyjnym pojazdu metodą bezgotówkową. Osoba uprawiona do świadczenia zostawia auto w wybranym przez siebie lub wskazanym przez ubezpieczyciela warsztacie samochodowym (zakładzie blacharsko-lakierniczym). Serwis ten dokonuje naprawy i samodzielnie rozlicza się z ubezpieczycielem. Aby tego dokonać osoba poszkodowana musi przekazać na rzecz warsztatu przysługujące jej prawa do odszkodowania. W związku z tym poszkodowany nie otrzyma pieniędzy od ubezpieczyciela. Warsztat samochodowy po naprawie pojazdu wystawia fakturę ubezpieczycielowi, który pokrywa jej koszty. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na szukanie warsztatu i zajmowanie się likwidacją powstałej szkody.

Zalety cesji odszkodowania

Pierwszym atutem jest minimum formalności. Poszkodowany jedynie zgłasza zaistniałą szkodę i podpisuje upoważnienie dla warsztatu (cesję). To koniec jego obowiązków. Teraz musi jedynie cierpliwie czekać na informację, że pojazd został naprawiony, aby móc go odebrać.

Kolejną zaletą jest możliwość otrzymania samochodu zastępczego od warsztatu na czas likwidacji szkody.

W wielu towarzystwach ubezpieczeniowych osoba poszkodowana nie musi nawet zaprowadzać pojazdu do warsztatu samochodowego. W usłudze door to door po uszkodzony samochód przyjeżdża pracownik, który udostępnia auto zastępcze, a uszkodzony pojazd zabiera do naprawy.

Wiąże się to z dużą oszczędnością czasu. Poszkodowany nie musi zamawiać części, składać dokumentów (na przykład rachunków) do towarzystwa ubezpieczeń – wszystko to załatwia warsztat.

Wady cesji odszkodowania

Niestety w przypadku cesji i upoważnienia warsztatu do odbioru odszkodowania za naprawę pojazdu nie ma pewności co do naprawy. Osoba poszkodowana nie wie, jakich części użyto do naprawy pojazdu.

Osoba poszkodowana może również otrzymać niespodziewany rachunek za naprawę. Czasami ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania i poszkodowany musi zapłacić za cały koszt naprawy lub pokryć jego część.

Zdarza się także, że warsztaty wskazane przez ubezpieczyciela zaniżają odszkodowanie i do naprawy pojazdów używają niskiej jakości zamienników.

Podsumowując, cesja odszkodowania jest dość wygodnym rozwiązaniem dla poszkodowanego, dzięki któremu oszczędza sporo czasu, bo wszystkie obowiązki związane z naprawą uszkodzonego auta przekazuje na warsztat samochodowy. Jednak krok ten niesie za sobą również pewne zagrożenia. Aby uniknąć rozczarowań należy pamiętać, że podpisując cesję odszkodowania trzeba bardzo dokładnie zapoznać się z jej treścią, aby nie przekazać warsztatowi innych przysługujących praw (na przykład do pojazdu zastępczego) lub uniknąć niespodziewanych kosztów naprawy.

Opracowanie:
Firma odszkodowawcza XPRIME