Telefon: 85 667 09 07 | Telefon kom.: 662 434 111 | E-mail: biuro@xprime.pl
Dochodzenie odszkodowania z OC – to musisz wiedzieć!

Dochodzenie odszkodowania z OC – to musisz wiedzieć!

Uczestnicząc w wypadku komunikacyjnym, masz prawo dochodzić ubezpieczenia z OC. Oczywiście pod warunkiem, że to nie Ty jesteś sprawcą. Pieniądze na likwidację powstałych szkód w trakcie zdarzenia drogowego pochodzić będą z polisy ubezpieczeniowej osoby, która spowodowała wypadek. Co musisz zrobić, aby otrzymać pieniądze na swoje konto?

W teorii droga do otrzymania odszkodowania z OC sprawcy wypadku nie powinna być skomplikowana. W praktyce wygląda to niestety różnie. Sprawdź, co zrobić, aby szybko mieć pieniądze na swoim koncie.

Kiedy należy się wypłata odszkodowania z OC sprawcy?

Uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy to nie zawsze droga usłana różami. Częściej cały proces przypomina ciężką przeprawę przez terytorium wroga. Niekiedy ubezpieczyciele robią wszystko, aby zaniżyć lub też podważyć prawo poszkodowanego do wypłaty całości, lub części należnych świadczeń.

Ubezpieczenie OC jest na terenie Polski obowiązkowe, co oznacza, że polisę musi posiadać każdy właściciel pojazdu. Gdy dojdzie do zdarzenia drogowego, osoby poszkodowane mogą ubiegać się o odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela, u którego sprawca wypadku posiada wykupione OC.

Odszkodowanie z OC sprawcy jest należne osobom uczestniczącym w wypadku, które w wyniku zdarzenia drogowego doznały uszkodzenia ciała lub doznały szkody rzeczowej.

Do takich osób mogą zaliczać się na przykład:

  • rowerzyści,
  • przechodnie,
  • pasażerowie samochodu sprawcy,
  • kierowcy i pasażerowie innych samochodów uczestniczących w zdarzeniu drogowym.

W sytuacji, gdy któryś z uczestników wypadku samochodowego zginął w wyniku poniesionych obrażeń, to o odszkodowanie z OC sprawcy mogą się starać także jego krewni.

W jaki sposób dochodzić odszkodowania na likwidację szkód?

Warto pamiętać o tym, że odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu czy straty materialne poniesione w wypadku samochodowym nie jest wypłacane automatycznie. Każdy, kto chce otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia drogowego, musi zgłosić zaistniałą szkodę. Istotne jest to, aby pamiętać o dotrzymaniu istniejących terminów. Jeżeli szkoda zostanie zgłoszona z opóźnieniem, to wówczas ubezpieczyciel ma pełne prawo do tego, aby odmówić wypłaty świadczeń.

Fakt zaistnienia szkody i związane z tym roszczenia trzeba zgłosić w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym polisę OC posiadał sprawca wypadku. Nie trzeba szkody zgłaszać osobiście. Można to zrobić pisemnie, za pośrednictwem telefonu czy Internetu. Wygodną formułą zgłaszania szkód, które udostępnia coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych, są formularze dostępne na stronach internetowych – ich wypełnienie zajmuje zaledwie kilka chwil.

Odszkodowanie z OC sprawcy – na co może być przeznaczone?

Wszystko zależy od rodzaju zdarzenia drogowego. Trzeba w tym miejscu dokładnie przyjrzeć się różnicy pomiędzy kolizją a wypadkiem drogowym. Wiele osób używa tych dwóch określeń zamiennie, jednak występuje między nimi ogromna różnica, która ma też przełożenie na to, o jaki rodzaj odszkodowania można się starać.

Kolizja drogowa jest potocznie nazywana stłuczką. Takie zdarzenie drogowe najczęściej nie jest groźne, a gdy do niego dojdzie, to nie ma obowiązku wzywania na miejsce policji. Wystarczy, iż uczestnicy zdarzenia drogowego spiszą stosowne oświadczenie, w którym wskażą, kto jest sprawcą kolizji. O stłuczce można mówić wówczas, gdy nie ucierpiała żadna osoba.

Wówczas poszkodowani mogą wystąpić do ubezpieczyciela o roszczenie związane z:

  • kosztami organizacji samochodu zastępczego,
  • opłatami związanymi z holowaniem pojazdu z miejsca zdarzenia, gdy nie nadaje się on do dalszej jazdy,
  • naprawą samochodu,
  • uszkodzeniem innego mienia, które nastąpiło w wyniku kolizji.

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – co zrobić, gdy ubezpieczyciel zaniży wysokość odszkodowania?

W sytuacji, gdy w wyniku zdarzenia drogowego dojdzie do obrażeń fizycznych u osób w nim uczestniczących, wówczas mówi się o wypadku komunikacyjnym.

Dowiedz się więcej —> zaniżone odszkodowanie OC

Osoby poszkodowane w takim wypadku mogą dochodzić odszkodowania od ubezpieczyciela na rzecz:

  • zwrotów kosztów leczenia,
  • opłat związanych z rehabilitacją,
  • wyrównania utraconego dochodu,
  • wypłaty dożywotniej renty, w przypadku gdy uszczerbek na zdrowiu jest poważny.

Gdy w wyniku wypadku komunikacyjnego osoba biorąca w nim udział umrze, to jej rodzina może starać się o otrzymanie pieniędzy na rzecz zwrotów kosztów pogrzebu czy zadośćuczynienia finansowego.

Odszkodowanie – jakie obowiązują terminy?

Od dnia zgłoszenia szkody u ubezpieczyciela, firma ma 7 dni na to, aby przekazać osobie poszkodowanej dokładne informacje dotyczące tego, jakie dokumenty powinny zostać przekazane w celu likwidacji szkody. Gdy szkoda zostanie zgłoszona, wówczas pieniądze na koncie poszkodowanego powinny znaleźć się w ciągu 30 dni. Jeżeli na podstawie przedstawionych dokumentów ubezpieczyciel uzna, iż wypłata odszkodowania jest bezzasadna, wówczas od takiej decyzji można się odwołać. Rozwiązania są dwa – odwołanie można napisać samodzielnie lub też można skorzystać z doświadczonej firmy odszkodowawczej XPRIME wyspecjalizowanej w prowadzeniu spraw o dochodzenie odszkodowania z OC sprawcy.

Również możesz skorzystać z naszej pozostałej oferty na dopłatę do odszkodowań.

Exit mobile version