Zgodnie z prawem, jeśli dojdzie do wypadku lub kolizji na drodze, to sprawca zobowiązany jest pokryć koszty wyrządzonych szkód. Istnieje możliwość odstąpienia od tej zasady, ale wyłącznie wtedy, gdy kierowca będzie miał wykupione ubezpieczenie. W razie powstania szkody to ubezpieczyciel będzie odpowiedzialny za jej naprawę. Jednak nie tylko tego można od niego oczekiwać. Czego jeszcze? O tym można przeczytać poniżej!
Przywrócenie pojazdu do stanu sprzed szkody
Poszkodowany ma prawo żądać od ubezpieczyciela przywrócenia pojazdu do stanu sprzed wypadku, czy też kolizji. Jest to możliwe w dwóch formach: naprawa bezgotówkowa lub wypłata gotówki z tytułu ubezpieczenia. Z tym że, jeśli poszkodowany otrzyma gotówkę, to nie istnieje żaden nakaz jej przeznaczenia na likwidację szkody bądź sposobu, w jaki powinien to zrobić. Należy pamiętać, że ubezpieczenie ma na celu wyłącznie przywrócenie pojazdu do stanu sprzed szkody. Jest to jednoznaczne, z tym że ubezpieczyciel może obniżyć wysokość świadczenia np. o amortyzację części.
Strata na wartości
Większość kierowców doskonale zdaje sobie sprawę, że nawet nowy samochód z salonu traci na wartości zaraz po jego opuszczeniu. Tak samo dotyczy pojazdu, który brał udział w wypadku lub kolizji. Zwłaszcza dla potencjalnego kupca w przyszłości szkoda automatycznie oznacza niższą wartość. W takiej sytuacji poszkodowany może wnioskować o wypłatę świadczenia z tytułu różnicy w cenie. Warunkiem do otrzymania takiej rekompensaty pojazd musi spełniać kilka istotnych warunków, a mianowicie:
- Szkoda została naprawiona.
- Samochód ma nie więcej niż 5 lat.
- Wcześniej nie nastały żadne szkody.
- Samochód był nieprzerwanie serwisowany w ASO.
Udostępnienie pojazdu zastępczego i odholowanie
Jeśli w wyniku wypadku samochód poszkodowanego jest niezdatny do użytkowania, to ubezpieczyciel powinien zapewnić lawetę i pokryć koszty związane z jej wynajęciem. Natomiast na samochód zastępczy może liczyć praktycznie przy każdej szkodzie, a tylko niekiedy może spotkać się z decyzją odmowną. Należy jednak pamiętać, że w pierwszej kolejności to poszkodowany opłaca wynajem samochodu, a dopiero później może starać się o uzyskanie zwrotu poniesionych kosztów.
Zwrot kosztów leczenia
W przypadku gdy poszkodowany w trakcie wypadku doznał uszczerbku na zdrowiu, to może żądać zwrotów kosztów leczenia, ale nie tylko. Przysługuje mu też prawo do wypłaty odszkodowania za rehabilitację oraz przejazdy do placówek medycznych w celu powrotu do zdrowia. Natomiast, gdy skutkiem wypadku było kalectwo, to należą mu się świadczenia z tytułu przygotowania do nowego zawodu, o ile nie będzie mógł wykonywać dotychczasowego. W tym momencie warto zaznaczyć różnicę między ubezpieczeniem a zadośćuczynieniem. Odszkodowanie dotyczy wyłącznie poniesionych strat materialnych, a zadośćuczynienie to świadczenie za szkody niematerialne jak np. ból czy trauma. Te ostatnie poszkodowany musi wyliczyć i uzasadnić sam oraz złożyć wniosek w towarzystwie ubezpieczeniowym.
Sprawdź również naszą ofertę dotyczącą dochodzenia odszkodowań i dowiedz się więcej jak radzić sobie z zaniżonym odszkodowaniem OC.
Opracowanie:
Firma odszkodowawcza – XPRIME