Telefon: 85 667 09 07 | Telefon kom.: 662 434 111 | E-mail: biuro@xprime.pl
Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy. Jak uzyskać więcej pieniędzy?

Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy. Jak uzyskać więcej pieniędzy?

Większość osób jest zdania, że instytucje takie jak towarzystwa ubezpieczeniowe zasługują na zaufanie i z pewnością dbają o dobro osób, które się do nich zgłaszają. Rzeczywistość bywa jednak zgoła inna. Nie brakuje bowiem historii o tym, jak często dochodzi do zaniżania wypłacanych odszkodowań z OC sprawcy. Brałeś udział w wypadku? Z naszym poradnikiem dowiesz się, jak uzyskać więcej pieniędzy od ubezpieczyciela.

Kto powinien posiadać polisę OC i do czego jest ona potrzebna?

W przepisach polskiego prawa można znaleźć konkretne informacje, co do rodzajów ubezpieczeń. Ustawodawca jasno wskazuje, które z nich są obligatoryjne, a które zupełnie dobrowolne. Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do tego, aby wykupić polisę OC. Bez ważnego ubezpieczenia OC nie można poruszać się pojazdem po drogach publicznych. Od kilku lat działa zintegrowany system informatyczny, który pozwala sprawnie wyłapywać właścicieli samochodów bez OC. Nawet kilka dni opóźnienia w opłacie za polisę będzie skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami finansowymi.

Niektórzy często zastanawiają się nad tym, dlaczego akurat do OC przywiązuje się aż tak dużą wagę. Wszelkie wątpliwości mijają jednak z chwilą, gdy ktoś staje się uczestnikiem zdarzenia drogowego. Wszelkie szkody, które powstały w wyniku kolizji drogowej czy wypadku likwidowane są z OC sprawcy. Osoby poszkodowane, które chcą otrzymać odszkodowanie muszą u ubezpieczyciela, u którego sprawca wypadku miał wykupioną polisę OC złożyć zawiadomienie o szkodzie. Jest na to kilka sposobów – prosto i sprawnie można to zrobić, chociażby przy pomocy sieci internetowej. Trzeba jednak pamiętać, aby skompletować wszystkie niezbędne dokumenty, między innymi te potwierdzające dane sprawcy wypadku – może to być oświadczenie podpisane przez wszystkie osoby biorące udział w kolizji lub notatka sporządzona przez wezwanych na miejsce policjantów.

Kto może starać się o odszkodowanie z OC sprawcy?

Katalog osób uprawnionych do uzyskania odszkodowania z OC sprawcy wypadku jest dosyć szeroki. Mogą się o nie starać między innymi:

  • kierowcy innych pojazdów biorących udział w zdarzeniu drogowym,
  • pasażerowie wszystkich samochodów (również pasażerowie, którzy podróżowali samochodem osoby odpowiedzialnej za spowodowanie wypadku),
  • piesi oraz rowerzyści poszkodowani w zdarzeniu drogowym.

Każda osoba, która uważa, że jest uprawniona do tego, aby otrzymać odszkodowanie, powinna zgłosić szkodę u ubezpieczyciela sprawcy wypadku.

Dlaczego firmy ubezpieczeniowe zaniżają wypłacane odszkodowanie?

Firma ubezpieczeniowa działa w taki sposób, aby przyczynić się do stałego zwiększania swoich zysków. Każda wypłata odszkodowania automatycznie te zyski pomniejsza, więc nie ma się co dziwić, że przedstawiciele firm ubezpieczeniowych robią wszystko, aby odszkodowania były jak najniższe. Warto zdawać sobie z tego sprawę i dokładnie sprawdzać, czy sporządzony kosztorys ma pokrycie w rzeczywistości. Jeżeli ktoś uważa, że na podstawie wypłaconego odszkodowania jego roszczenia nie zostaną w pełni pokryte, to nie musi się na nie zgadzać. Jeżeli nie została podpisana ugoda, wówczas można starać się o uzyskanie dopłaty do odszkodowania z OC sprawcy wypadku. Na rynku działa coraz więcej firm odszkodowawczych, które specjalizują się w tego typu sprawach.

Dodatkowe pieniądze – jak je zdobyć?

Jeżeli jakiś czas temu byłeś uczestnikiem zdarzenia drogowego i uważasz, że otrzymałeś odszkodowanie w zbyt niskiej kwocie, to skontaktuj się z firmą odszkodowawczą XPRIME. Analiza kosztorysu sporządzonego przez ubezpieczyciela pozwoli ustalić, czy możesz starać się o dopłatę do odszkodowania. Pamiętaj jednak, że taka możliwość nie przysługuje każdemu. Jeżeli od zdarzenia drogowego minęło więcej niż 36 miesięcy, wówczas nie możesz starać się o otrzymanie dopłaty do odszkodowania. Podobnie – droga ta jest zamknięta również wówczas, gdy na jednym z wcześniejszych etapów podpisałeś ugodę z firmą ubezpieczeniową. W takiej sytuacji również nie będzie przysługiwała Ci dopłata do odszkodowania.