Zbyt często słyszy się o odmowie wypłaty odszkodowania, a jeszcze częściej – o zaniżonych z tego tytułu sumach. Jeśli również jesteś w grupie nieszczęśliwców, którzy dostali takie świadczenie, że zdaje się, iż jedyne co można robić to załamać ręce – czytaj dalej. Przekonasz się, że prawo do odwołania się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego jest po Twojej stronie, musisz tylko wiedzieć, jak skutecznie się za to zabrać.
Odwołanie od zaniżonego odszkodowania OC – dlaczego warto?
Bez względu na to, czy Twoje odszkodowanie zostało zaniżone, czy też całkowicie odmówiono Ci jego wypłaty – masz prawo odwołać się od tej decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego, aby tak się stało konieczne jest prawidłowe sporządzenie odwołania. W ten sposób możesz naprawdę uzyskać rekompensatę, która będzie Cię satysfakcjonować, a dodatkowo (co nie mniej ważne) – nie będziesz musiał wchodzić na drogę sądową i przechodzić przez cały ten żmudny proceder (o ile ubezpieczyciel nie rozpatrzy Twojego odwołania w negatywny sposób – wtedy bez sądu się nie obejdzie).
Zaniżone odszkodowanie OC – kliknij i dowiedz się więcej o tym procederze!
Znaczenie terminu złożenia odwołania
Jedną z najważniejszych informacji odnośnie do prawidłowości złożenia odwołania od zaniżonego odszkodowania OC jest pilnowanie terminu takiej deklaracji. Pocieszające jest jednak to, że masz aż trzy lata na złożenie takiego roszczenia – po upływie tego czasu sprawa przedawnia się, zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego).
Kiedy termin ten się zmienia na mocy ustawy?
- nie więcej niż 10 lat od wyrządzenia szkody – licząc od dnia, gdy poszkodowany o danej szkodzie się dowiedział zgodnie z art. 442 § 1 kodeksu cywilnego.
- nie więcej niż 20 lat jeśli szkoda jest skutkiem popełnienia przestępstwa.
Mimo, że jak widać czasu jest sporo – dobrą praktyką jest nie zwlekać. Im szybciej zajmiesz się tematem, tym lepiej dla Ciebie, jak i całej sprawy. Głównie dlatego, że im dalej od wydarzenia – tym więcej istotnych szczegółów zaczyna się gdzieś ulatniać. Poza tym trzeba pamiętać, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe również ma swoje wytyczne odnośnie do okresu, w jakim to może rozpatrzyć i wypłacić odszkodowanie.
Czego nie może zabraknąć w treści odwołania od odszkodowania OC?
Termin to jedno, ale napisanie skutecznego odwołania od zaniżonego odszkodowania – to już drugie. Niezbędne jest powołanie się na konkretne liczby i przytoczenie podstawy prawnej. Dopiero z takimi argumentami masz szansę na przekonania Towarzystwa Ubezpieczeniowego o swoich racjach.
Jakie podstawowe informacje muszą się znaleźć w odwołaniu od decyzji Ubezpieczyciela?
- informacja dlaczego w ogóle kierujesz to odwołanie do Towarzystwa (uzasadnienie),
- informacje dotyczące sprawcy zdarzenia – jak numer polisy, czy numer wydanej przez ubezpieczyciela decyzji,
- dane kontaktowe osoby pokrzywdzonej,
- oznaczenie towarzystwa ubezpieczeniowego.
Oczywiście poza tymi podstawowymi danymi niezbędne są dokumenty, które pokazują, że suma jest ewidentnie za mała (na przykład faktura). Przydatne są też informacje o aktualnych cenach usług i części samochodowych. Jeśli posiadasz ekspertyzę rzeczoznawcy – to bardzo dobrze. Równie przydatne okazują się też wszelkie informacje o wycenie danego pojazdu.
Odkup odszkodowań —> KOMPLETNA OFERTA <— Odzyskiwanie odszkodowań
Więcej artykułów na mojej stronie
- Kto może skorzystać z usługi dochodzenia odszkodowań?
- Odszkodowanie za wypadek samochodowy – jak uzyskać odszkodowanie i jakie problemy możesz napotkać?
- Rola prawnika w dochodzeniu odszkodowań komunikacyjnych. Czy warto skorzystać z usług specjalisty?
- Jak dochodzić odszkodowania za uszkodzenie auta na dziurawej drodze?
- Oświadczenie sprawcy kolizji 2022 – co powinno zawierać?
- Odszkodowanie z OC sprawcy – co obejmuje, co Ci się należy jako poszkodowanemu?