Każdy wypadek, czy kolizja komunikacyjna jest związana z wieloma nieprzyjemnościami – jednak widać, że takie zdarzenia dzieją się każdego dnia na naszych drogach. Szczęśliwie istnieje zabezpieczenie pod postacią obowiązkowego ubezpieczenia OC, które z założenia ma wypłacić odszkodowanie na pokrycie szkody.
Niestety – realia pokazują, że niemal w większości przypadków kwota wypłacanego świadczenia jest zaniżona. Skąd masz wiedzieć, czy Ciebie również ten problem dotyczy? Wyjaśniamy!
Jak rozpoznać, że odszkodowanie OC zostało zaniżone?
Zadaniem każdego ubezpieczyciela jest oszacowanie zaistniałej szkody i wypłacenie stosownego odszkodowania. Ocena powinna być niezależna i obiektywna, a jej wynik – powinien być kwotą, która pozwoli właścicielowi na doprowadzenie pojazdu do takiego stanu, w jakim był zanim doszło do kolizji, czy wypadku.
Jakie wyceny powinny zostać dokonane przez towarzystwo ubezpieczeniowe?
- serwisowe,
- kosztorysowe.
Obie wyceny powinny uwzględniać aktualne ceny, aby wycena była właśnie taka, jaką być powinna – obiektywna i niezależna. Niestety, w praktyce jest całkiem inaczej, a zaniżenie kwoty wypłacanego ubezpieczenia jest właściwie cechą powszechną.
Jakich argumentów ubezpieczyciele używają do zaniżenia kwoty ubezpieczenia?
Jedną z najczęściej spotykanych praktyk jest zaniżanie, w którym ubezpieczyciel powołuje się na wiek pojazdu, co zwykle bywa naciągane. W innych przypadkach, kiedy ciężko jest zwalić to na karb wieku pojazdu, mówi się o jego rzekomym zużyciu, które ma być przyczyną znacznego obniżenie wartości części samochodu, z oponami na czele. Do wyceny zostają ujęte nie ceny oryginalnych części, ale ich zamienników – tańszych, zwykle najniższej możliwej jakości. To jak wiadomo już jest znakiem ostrzegawczym i argumentem do walczenia o swoje, bo przecież tej jakości części nie mogą przywrócić auta do stanu, w jakim było przed wypadkiem, czy kolizją.
Oczywiście niechlubną listę sposobów na obniżenie wyceny tworzy również interpretowanie kosztów robocizny. Plus, towarzystwa ubezpieczeniowe zdają się też w swoich ocenach ignorować fakt, że samochód, który brał udział w wypadku może być wystawiony na ewentualną sprzedaż już za dużo mniejsze pieniądze. Orzekanie całkowitej szkody pojazdu to jeszcze jedna sprytna taktyka, na którą warto mieć oko.
Twoje odszkodowanie zostało zaniżone? Walcz o swoje!
Dochodzić odszkodowania można na wiele sposobów, ale jednym z najbardziej kompleksowych, szybkich i generujących jak najmniej stresu jest profesjonalna pomoc firmy odszkodowawczej XPRIME. Tutaj można liczyć na pełne wsparcie specjalistów, którzy mają niezbędną wiedzę i doświadczenie w walce z zaniżonymi odszkodowaniami OC.
Dochodzić swoich praw możesz również poprzez odwoływanie się od decyzji, jaka została wydana przez ubezpieczyciela. Opinia niezależnego rzeczoznawcy jest tutaj niezwykle pomocna. Również Rzecznik Finansowy może służyć swoją pomocą, jak również sprawa może być kierowana bezpośrednio do sądu, jeśli wsparcie Rzecznika nie przyniesie zadowalających rezultatów.
Więcej artykułów na mojej stronie
- Dopłata do zaniżonego odszkodowania OC – co trzeba wiedzieć?
- Kto płaci odszkodowanie z tytułu wypadku drogowego?
- Jak działają firmy zajmujące się dopłatami do odszkodowań komunikacyjnych?
- Odzyskiwanie odszkodowań z PZU – poradnik
- Jak rozpoznać, że nasze odszkodowanie z OC zostało zaniżone?
- Zaniżone odszkodowanie OC sprawcy – jak się przed tym bronić?