Telefon: 85 667 09 07 | Telefon kom.: 662 434 111 | E-mail: biuro@xprime.pl
Uproszczona likwidacja szkody - jak z niej skorzystać?

Uproszczona likwidacja szkody – jak z niej skorzystać?

Każda firma ubezpieczeniowa prowadzi swoją politykę dotyczącą usuwania szkód komunikacyjnych i wypłaty odszkodowania. Co ciekawe, wielu właścicieli aut posiadających polisę OC nawet nie wie, jak te procedury wyglądają u ich ubezpieczycieli. Tymczasem wiedzieć trzeba, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma obowiązku ustalać odszkodowania w standardowym trybie. Zdarza się, że ubezpieczyciele stosują tzw. uproszczoną likwidację szkody. Na czym takie rozwiązanie polega?

Standardowa likwidacja szkody

Firma ubezpieczeniowa rozpoczyna proces likwidacji szkody z polisy OC w momencie złożenia odpowiedniego wniosku przez poszkodowanego kierowcę. Na podstawie przedstawionych przez poszkodowanego dokumentów ubezpieczyciel ustala wysokość odszkodowania. Towarzystwo ubezpieczeniowe korzysta w tym celu także z usług rzeczoznawcy samochodowego, co sprawia, że czas oczekiwania na ustalenie i wypłatę odszkodowania się przedłuża. W przypadku standardowej likwidacji szkody firma ubezpieczeniowa ma 30 dni na wypłatę odszkodowania od dnia zgłoszenia szkody. Czas ten może się jednak w niektórych przypadkach wydłużyć. Dzieje się tak wówczas, kiedy sytuacja nie jest do końca jasna i konieczne są dodatkowe wyjaśnienia. W takim przypadku termin wypłaty odszkodowania może wynosić 90 dni. Oczywiście pod warunkiem, że poszkodowany kierowca ostatecznie zgodzi się z zaproponowaną kwotą odszkodowania. Jeśli bowiem uzna ją za zaniżoną, cały proces może się jeszcze wydłużyć. Wszystko to oznacza, że poszkodowany kierowca raczej nie ma co liczyć na to, że otrzyma odszkodowanie w przeciągu kilku dni.

Uproszczona likwidacja szkody

Innym rozwiązaniem jest tzw. uproszczona likwidacja szkody. Jak można się domyślić, w takim przypadku cały proces trwa znacznie krócej w porównaniu ze standardową likwidacją szkody. Różnica polega tu m.in. na tym, że w przypadku likwidacji uproszczonej firmy ubezpieczeniowe nie korzystają z usług rzeczoznawcy samochodowego. Nie przeprowadzają także długiej analizy zdarzenia drogowego, w wyniku którego doszło do szkody. Ubezpieczyciel ustala wysokość odszkodowania wyłącznie na podstawie dokumentacji dostarczonej przez poszkodowanego kierowcę. Cała procedura trwa zatem znacznie krócej. Wiedzieć jednak trzeba, że większość firm ubezpieczeniowych uproszczoną likwidację szkody stosuje wyłącznie w przypadku małych szkód. Mowa tu o niewielkich uszkodzeniach, takich jak zarysowania czy wgniecenia.

Zalety uproszczonej likwidacji szkody

Dla poszkodowanego kierowcy uproszczona likwidacja szkody jest rozwiązaniem korzystnym. Przede wszystkim dlatego, że cała procedura trwa znacznie krócej. Nie są w tym przypadku przeprowadzane oględziny auta przez rzeczoznawcę samochodowego. Nie jest również szczegółowo analizowane zdarzenie drogowe. Firma ubezpieczeniowa już w przeciągu kilku dni może zaproponować wysokość odszkodowania i jeśli będzie to kwota do zaakceptowania przez poszkodowanego kierowcę, dokona wypłaty. Podsumowując, uproszczona likwidacja szkody, to duża oszczędność czasu.

Więcej informacji na temat uproszczonej likwidacji szkody znajdziesz na stronie głównej naszej firmy odszkodowawczej XPRIME.

Więcej o zaniżonych odszkodowanie OC i dochodzeniu odszkodowań dowiesz się z odpowiednich podstron.