Sposobem na to, aby szybko i bez zbędnych problemów otrzymać odszkodowanie jest bezpośrednia likwidacja szkody. Celem utworzenia takiej procedury było uczynienie procedury odszkodowawczej szybszą. Co warto wiedzieć na temat BLS?
Od kiedy Polacy mogą korzystać z bezpośredniej likwidacji szkód?
Bezpośrednia likwidacja szkody dostępna jest w naszym kraju od kwietnia 2015 roku. Od samego początku cieszy się niemałą popularnością. Obecnie coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych zdecydowało się na wprowadzenie jej do swojej oferty. Ciekawostką jest fakt, że za utworzeniem takiego rozwiązania w polskim systemie ubezpieczeniowym opowiadali się sami ubezpieczyciele, którym zależało na poprawie jakości świadczonych usług.
Na czym polega bezpośrednia likwidacja szkody?
Decydując się na tradycyjny mechanizm likwidacji szkody, musimy zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy. Nie jest to zbyt komfortowe, pochłania sporo czasu, a nierzadko również nerwów. W przypadku bezpośredniej likwidacji szkody zobowiązani jesteśmy do poinformowania o zdarzeniu naszego towarzystwa ubezpieczeniowego. Naszym obowiązkiem jest dostarczenie wymaganych dokumentów, między innymi danych sprawcy. Dalej sprawą zajmuje się ubezpieczyciel, który dopełnia wszystkich formalności. Poszkodowany otrzymuje świadczenie, a ubezpieczyciel rozlicza się następnie z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym polisę miał sprawca zdarzenia.
Czy bezpośrednia likwidacja szkody możliwa jest, gdy sprawca nie był ubezpieczony?
Bezpośrednia likwidacja szkody dostępna jest także wtedy, kiedy sprawca nie był ubezpieczony. Nasz ubezpieczyciel, który wypłacił nam świadczenie będzie dochodził wtedy roszczenia od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Podobnie stanie się wówczas, gdy sprawca zdarzenia nie jest znany.
Kiedy dostępna jest bezpośrednia likwidacja szkody?
Okazuje się, że bezpośrednia likwidacja szkody dostępna jest z pewnymi ograniczeniami. Można z niej skorzystać wówczas, gdy obejmuje ją polisa nasza oraz sprawcy zdarzenia. Zdarza się jednak tak, że polisa sprawcy obejmuje procedury podobne do BLS. W praktyce nie odczujemy więc żadnej różnicy. Zanim zdecydujemy się na wdrożenie standardowej procedury warto dokładnie sprawdzić czy nie jest dostępna bezpośrednia likwidacja szkody bądź rozwiązania do niej podobne.
Bezpośrednia likwidacja szkody to rozwiązanie dostępne dla zdarzeń, które miały miejsce na terenie Polski. Muszą brać w nim udział nie więcej niż dwa pojazdy. Jeśli więc byliśmy uczestnikami karambolu, bezpośrednia likwidacja szkody nie jest dla nas. Podobnie będzie wówczas, gdy wartość szkody jest wyższa niż trzydzieści tysięcy złotych.
Czy warto wybrać bezpośrednią likwidację szkody?
BLS ma oczywiście swoje wady. Generalnie pozwala jednak na znaczne skrócenie procedury zmierzającej do uzyskania odszkodowania. Jeśli więc chcemy szybko otrzymać świadczenie, a jednocześnie uniknąć kontaktów z ubezpieczycielem sprawcy, BLS jest dobrym wyborem.
Bezpośrednia likwidacja szkody to rozwiązanie odpowiednie dla tych, którzy chcą szybko zamknąć sprawę dotyczącą odszkodowania po zdarzeniu.
Zerknij także na naszą atrakcyjną ofertę dochodzenie odszkodowań OC.
Zaniżone odszkodowane OC – kliknij i dowiedz się jak się przed nim bronić!
Opracowanie:
Firma Odszkodowawcza XPRIME
Więcej artykułów na mojej stronie
- Kolizja z udziałem zwierzyny leśnej – czy mam szanse na odszkodowanie?
- Odkup odszkodowań komunikacyjnych – kompendium wiedzy
- Problem z wypłatą odszkodowania? Sprzedaj swoją szkodę komunikacyjną OC!
- Jak starać się o odszkodowanie przy szkodzie parkingowej?
- Szkoda parkingowa — co należy o niej wiedzieć?
- Jak sprawdzić czy kosztorys szkód samochodu nie został zaniżony?