Każda osoba, która doświadczyła w swoim życiu szkody związanej ze zdarzeniem drogowym, miała okazję spotkać się z rzeczoznawcą samochodowym. Należy mieć świadomość, iż osoba wysłana przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest profesjonalistą w swoim fachu – obecnie certyfikację rzeczoznawcy samochodowego ma w Polsce nie więcej niż tysiąc osób a kryteria otrzymania takiego tytułu są dość restrykcyjną. Warunkiem otrzymania certyfikacji jest wykształcenie wyższe, co najmniej 5 letnią praktykę zawodową w obszarze motoryzacji oraz zdanie odpowiedniego egzaminu, który pozwala na wpisanie na listę rzeczoznawców samochodowych. Dlatego też opinia rzeczoznawcy jest bardzo ważna i rzadko kiedy podlega ona reklamacji.
Kiedy możemy potrzebować usług rzeczoznawcy samochodowego
Istnieje kilka powodów, dla których zasadne jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy samochodowego. Jedną z najpowszechniejszych sytuacji, w których warto poprosić niezależnego rzeczoznawcę o opinie, jest konfrontacja jego wyceny z wyceną rzeczoznawcy z firmy ubezpieczeniowej. Każdorazowo w celu otrzymania odszkodowania, firma ubezpieczeniowa w celu weryfikacji zakresu szkód zleca ocenę stanu samochodu właśnie rzeczoznawcy, który współpracuje z danym ubezpieczycielem. Może jednak zdarzyć się sytuacja, zgodnie z którą wycena rzeczoznawcy jest relatywnie niska do poniesionych strat. W tej sytuacji rzeczoznawca niezależny może sporządzić drugi kosztorys, który należy przedłożyć ubezpieczycielowi. Rzeczoznawca samochodowy jest również często proszony o pomoc w realnej wartości samochodu, który jest przedmiotem kupna, bądź sprzedaży. Podczas takiej weryfikacji rzeczoznawca może stwierdzić, czy potencjalne przyszłe zdarzenia jak ubytki, zniszczenia lub inne awarie nie powinny wpłynąć na obecną wartość pojazdu. Powyżej opisane scenariusze są dwoma najczęstszymi sytuacjami, w których wsparcie rzeczoznawcy samochodowego może być przydatne.
Jaki jest zakres usług rzeczoznawcy samochodowego
Główny zakres usługi rzeczoznawcy samochodowego sprowadza się do przygotowywania opinii oraz oceny stanu pojazdu oraz osądzeniu jego realnej wartości. Jak wcześniej wspomniano, z usług rzeczoznawcy najczęściej korzystają towarzystwa ubezpieczeniowe, jednak zarówno warsztat samochodowy, jak i osoba niezależna również może skorzystać z jego fachowej wiedzy. Rzeczoznawca samochodowy jest kompetentną osobą, której zadaniem jest również przygotowywanie obiektywnych opinii w sprawach sądowych. Tego typu ekspertyzy zdarzają się w sytuacji, gdy strona oskarżycielska jest niezadowolona z jakości wykonanej usługi naprawczej względem warsztatu samochodowego. W tego typu sprawach to właśnie rzeczoznawca samochodowy jest zobowiązany dokonać ekspertyzy jakości naprawy oraz wydać opinię w tym obszarze.
W zakres usług rzeczoznawcy wchodzi również ocena utraty wartości samochodu, co jest często weryfikowane przez firmy posiadające dużą flotę pojazdów. Za pośrednictwem takiej oceny powstaje możliwość zmniejszenia realnej wartości samochodów, co może mieć duży wpływ na bilans aktywów i pasywów firmy.
Zapoznaj się również z naszą ofertę na dopłatę do odszkodowań OC.
Opracowanie:
Odzyskiwanie odszkodowań – XPRIME
Więcej artykułów na mojej stronie
- AC bez tajemnic czyli co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu Autocasco?
- Odkup odszkodowań z OC i AC. Na czym polega cesja wierzytelności?
- Odszkodowanie z OC sprawcy – co obejmuje, co Ci się należy jako poszkodowanemu?
- Dopłata do odszkodowania OC – prosty sposób na zaniżony kosztorys odszkodowawczy
- Jakich roszczeń można się domagać z tytułu polisy OC?
- Uszkodziłeś auto na dziurze w jezdni? Domagaj się odszkodowania od zarządcy