Telefon: 85 667 09 07 | Telefon kom.: 662 434 111 | E-mail: biuro@xprime.pl
Jak wygląda dochodzenie odszkodowania po wypadku komunikacyjnym?

Jak wygląda dochodzenie odszkodowania po wypadku komunikacyjnym?

Wypadki komunikacyjne to niestety codzienność na naszych drogach. W ciągu każdego roku ginie w nich wiele osób, a jeszcze więcej zostaje rannych. Jeżeli i Ty zostałeś poszkodowany w takim zdarzeniu drogowym, to powinieneś wiedzieć, że przysługuje Ci z tego tytułu stosowne odszkodowanie. W przypadku jego zaniżenia lub odmową wypłaty zwróć się do firmy XPRIME, która specjalizuje się w dochodzeniu odszkodowań od nieuczciwych ubezpieczycieli.

Co warto wiedzieć o odszkodowaniu za szkody powstałe w wypadku komunikacyjnym?

W pierwszej kolejności należy określić, czym właściwie jest wypadek. Nie każde zdarzenie drogowe klasyfikowane jest bowiem jako wypadek. Najczęściej, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie niemal o każdej porze dnia można się spotkać z dużym natężeniem ruchu, kierowcom zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych przydarzają się stłuczki. Są to zdarzenia niegroźne, w których nikt nie ucierpiał. To właśnie fakt występowania (lub nie) osób poszkodowanych w konkretnym zdarzeniu drogowym jest ostateczną przesłanką, na podstawie której kwalifikuje się je jako stłuczkę lub wypadek.

W stłuczce, w przeciwieństwie do wypadku, nie ma osób poszkodowanych. Oznacza to, że nikt nie ucierpiał – nie został ranny, ani nie zginął. W wypadkach zawsze można wskazać przynajmniej jednego rannego. Różnica nie polega tylko i wyłącznie w nazewnictwie. Przy stłuczce nie trzeba wzywać policji – wystarczy sporządzić oświadczenie, w którym jeden z uczestników przyznaje się do spowodowania określonego zdarzenia drogowego. Warto pamiętać jednak o tym, że jeżeli ktoś został ranny, to policję trzeba koniecznie wezwać.

Teoretycznie można sobie wyobrazić dwie skrajne sytuacje. W pierwszym zdarzeniu drogowym samochód prawie nie ucierpiał, jednak na skutek nagłego hamowania u pasażera nastąpiły obrażenia klatki piersiowej. W takim przypadku przyjazd policji na miejsce zdarzenia jest obligatoryjny. Druga sytuacja wygląda zgoła inaczej. Samochód biorący udział w stłuczce został na tyle uszkodzony, że nie nadaje się do dalszej jazdy, jednak żadnemu człowiekowi nic się nie stało – wówczas nie trzeba wzywać policji, można całą sprawę załatwić polubownie na podstawie oświadczenia o spowodowaniu kolizji.

Komu należy się odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Odszkodowanie wypłacane z ubezpieczenia sprawcy wypadku należy się każdej osobie uczestniczącej w konkretnym zdarzeniu drogowym. Nie ma znaczenia czy był to pasażer, czy kierowca – jeżeli został ranny, to ma prawo domagać się wypłaty odszkodowania. Oczywiście cały proces nie przebiega automatycznie – trzeba postępować w zgodzie z określonymi zasadami i pamiętać o tym, aby przestrzegać określonego harmonogramu.

O odszkodowanie za wypadek komunikacyjny wystąpić może:

  • kierowca pojazdu biorącego udział w zdarzeniu drogowym (który nie był jego sprawcą),
  • pasażerowie wszystkich samochodów biorących udział w wypadku,
  • rowerzyści,

Każda osoba uczestnicząca w wypadku komunikacyjnym, która w efekcie zdarzenia drogowego została ranna, ma prawo do uzyskania odszkodowania. Będzie ono wypłacone z OC sprawcy wypadku, jednak aby to było możliwe, konieczne będzie wcześniejsze ustalenie tożsamości osoby, która spowodowała wypadek. Dlatego tak ważne jest, aby na miejsce zdarzenia wezwać policję.

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, najpierw trzeba postarać się o to, aby zdobyć dane osoby, która spowodowała wypadek komunikacyjny. Dysponując takimi informacjami, można będzie złożyć wniosek o wypłatę odszkodowania. Trzeba pamiętać o tym, że stosowny wniosek powinien zostać złożony w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym sprawca wypadku miał wykupioną polisę OC.

Pamiętaj o tym, aby wskazać właściwą kwotę, o jaką będziesz się starać. Musi być ona poparta konkretnymi dokumentami. Nie oznacza to, że powinieneś iść po najmniejszej linii oporu – wręcz przeciwnie, oceń realnie, jaka kwota odszkodowania będzie zasadna. Od samego początku zbieraj wszelkie dokumenty poświadczające wydatki poniesione na leczenie. Mogą to być faktury za wykupione leki, rachunki za prywatne konsultacje medyczne czy bilety komunikacji zbiorowej, którą dojeżdżałeś do lekarza. Na podstawie złożonych dokumentów towarzystwo ubezpieczeniowe przeprowadzi analizę. Sprawdzi, czy wypłata odszkodowania jest zasadna, a także określi kwotę, jaką otrzymasz.

Dopłaty do odszkodowań —> SZCZEGÓŁOWA OFERTA <— Zaniżone odszkodowanie OC