Jesteśmy zobowiązani prawnie do opłaty składki za ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Ubezpieczenie takie powinniśmy wykupywać każdego roku i ma nas ono chronić przed odpowiedzialnością pieniężną od czynów powstałych nie z naszej winy. Każdy posiada taką polisę, więc wypłata odszkodowania wydaje się oczywista, jednak nie zawsze tak jest.
Częstą sytuacją jest wypłacanie zaniżanego odszkodowania OC przez firmy ubezpieczeniowe. W praktyce faktycznie otrzymujemy zwrot kosztów, jednak jest on znacznie zaniżony i nie wystarcza na wszystkie poniesione straty.
Zgodnie z prawem Towarzystwa Ubezpieczeniowe muszą oszacować obiektywne koszty, które mają przywrócić uszkodzonemu pojazdowi stan przed wypadkiem czy kolizją. Tworzą w tym celu kosztorys, w którym uwzględnione zostają:
- Czas przeznaczony na naprawę pojazdu.
- Wartość roboczogodziny warsztatów naprawczych, zgodnie z obowiązującymi stawkami.
- Cena za części oryginalne lub zamienne.
Co zrobić, kiedy otrzymaliśmy zaniżone odszkodowanie OC?
Do najczęstszych sposobów na zaniżenie odszkodowania należą:
- Kalkulacja na podstawie oryginalnych części zamiennych – w przypadku, w którym w naszym aucie używane były tylko elementy oryginalne, Towarzystwo Ubezpieczeniowe musi dokonać kosztorysu na podstawie oryginalnych części. Jeśli natomiast korzystaliśmy już z zamienników lub wyrażamy zgodę na ich użycie- analiza może być wykonana również dla części zamiennych.
- Mniejsze koszty robocizny – warto sprawdzić, jaki czas i jaki koszt deklarują warsztaty samochodowe, aby ocenić, czy koszt naszej naprawy nie został zaniżony.
- Zużycie pojazdu – ubezpieczyciel może zmniejszyć cenę ze względu na ogólne zużycie auta.
Niepoprawne i obniżone koszty wypłaconego odszkodowania są dla kierowców dużym problemem, ponieważ muszą wtedy samodzielnie dopłacić do naprawy samochodu. Firmy ubezpieczeniowe często proponują kwotę, a z niewiedzy lub z chęci szybkiego uzyskania odszkodowania kierowcy godzą się na niższą kwotę, tracąc przy tym pieniądze.
W pomocy uzyskania właściwej kwoty odszkodowania OC pomaga firma XPRIME zajmujące się odzyskiwaniem zaniżonych odszkodowań OC, które przeprowadzają cały proces czy to w drodze ugodowej, czy w sądowej.
Czy można odwołać się od decyzji ubezpieczyciela?
Kierowca ma prawo odwołać się od decyzji Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Może to zrobić nawet w przypadku kiedy otrzymał już pieniądze z OC sprawcy. Właściciel pojazdu może powołać niezależnego rzeczoznawcę, który wykona kosztorys i wówczas będzie miał możliwość starania się o wypłatę dodatkowych środków.
W dokładnej analizie sprawy, przygotowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów i rozmowach z ubezpieczycielem pomagają specjalistyczne firmy. Dbałość o terminy i przedstawienie rzeczywistego kosztu naprawy mogą sprawić trudność i zakończyć się niesatysfakcjonującym rozwiązaniem sprawy. Decydując się na skorzystanie ze specjalistycznych usług, zyskujemy czas i większą pewność w powodzeniu sprawy. Koszty, jakie ponosimy, wyliczane są indywidualnie w zależności od zawiłości i wielkości zaniżonej kwoty, a ich uregulowanie następuje dopiero po odzyskaniu zaniżonego odszkodowania.
Dopłaty do odszkodowań OC —> OFERTA <— Dochodzenie odszkodowań
Więcej artykułów na mojej stronie
Wypłata odszkodowania na podstawie kosztorysu – jak uzyskać więcej?
Jak dochodzić odszkodowania za uszkodzenie auta na dziurawej drodze?
Rekonstrukcja zdarzeń drogowych – kiedy okazuje się niezbędna?
Zaniżone odszkodowanie OC – po czym je rozpoznać?
Dopłata do zaniżonego odszkodowania OC – co trzeba wiedzieć?
Zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy – odwołanie