Telefon: 85 667 09 07 | Telefon kom.: 662 434 111 | E-mail: biuro@xprime.pl
Co zrobić na miejscu kolizji samochodowej? Poradnik

Co zrobić na miejscu kolizji samochodowej? Poradnik

Kolizja samochodowa może przytrafić się każdemu i najczęściej ma ona miejsce w najmniej spodziewanym momencie. Nawet doświadczeni kierowcy nie zawsze wiedzą, jak zachować się w takim przypadku i jakich podstawowych błędów nie mogą popełnić. Jak postępować przy kolizji samochodowej? O czym w szczególności należy pamiętać?

Zabezpieczenie miejsca zdarzenia

Kierowca, bez względu na to, czy jest sprawcą kolizji, czy też poszkodowanym, musi zatrzymać się na miejscu zdarzenia. Jego obowiązkiem jest również upewnić się, że nikomu nic się nie stało – zarówno pasażerom, jak i osobom postronnym. Następnie należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć miejsce, w którym doszło do kolizji. Pojazd powinien zostać usunięty z drogi, tak aby nie hamować ruchu. Jeśli nie jest to możliwe, kierowca powinien umieścić we właściwej odległości trójkąt ostrzegawczy oraz założyć kamizelkę odblaskową.

Oświadczenie o kolizji

W momencie, gdy miejsce zdarzenia zostało odpowiednio zabezpieczone, a pojazdy nie stwarzają już zagrożenia dla innych uczestników ruchu, można przystąpić do sporządzania oświadczenia o kolizji. Powinno ono zawierać:

  • klauzulę, w której sprawca przyznaje się do winy,
  • dane pojazdów,
  • dane uczestników zdarzenia,
  • krótki, lecz treściwy opis zdarzenia,
  • opis uszkodzeń.

Oświadczenie musi zostać podpisane zarówno przez poszkodowanego, jak i sprawcę.

Kiedy należy wezwać policję na miejsce zdarzenia?

W momencie, gdy dojdzie do kolizji, naturalnym wydaje się wezwanie policji na miejsce zdarzenia. Niemniej jednak nie zawsze jest taka konieczność. Jeśli nikt nie został poszkodowany, nie ma obowiązku spisywania okoliczności kolizji przez funkcjonariuszy. Wyjątek stanowi sytuacja, w której żadna ze stron nie chce przyznać się winy. Bywa i tak, że trudno jednoznacznie ustalić sprawcę kolizji – w takim przypadku nie sposób przypisać zakres powstałej szkody każdemu z nich, dlatego niezbędna jest interwencja policji. W pozostałych sytuacjach nie trzeba dzwonić pod numer alarmowy, jednocześnie pamiętać, że samodzielne spisanie oświadczenia o kolizji jest znacznie mniej czasochłonne i prostsze.

Co zrobić z oświadczeniem o kolizji?

Jeśli jesteśmy w stanie samodzielnie dojechać do najbliższej stacji kontroli pojazdów, nie musimy wzywać lawety – po spisaniu oświadczenia możemy opuścić miejsce zdarzenia. W przypadku, gdy nie możemy dalej kierować pojazdem, jesteśmy zobowiązani poczekać na przyjazd odpowiednich służb drogowych. Niemniej jednak większość kierowców zastanawia się, co właściwie zrobić dalej z owym oświadczeniem? Otóż jego posiadacz powinien jak najszybciej skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, wskazanym przez sprawcę szkody. Niektórzy kierowcy, chcąc mieć pewność, że sprawca podaje właściwe dane, dzwonią na infolinię jeszcze na miejscu zdarzenia. Oczywiście, mamy do tego pełne prawo i warto postąpić w ten sposób, zwłaszcza jeśli sprawca nie wydaje się nam wiarygodny bądź w inny sposób próbuje zawrzeć z nami „ugodę”. Pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego poinstruuje nas, jak dalej postępować, aby uzyskać odpowiednie odszkodowanie.

Zaniżone odszkodowanie OC —> CAŁA OFERTA <— Dochodzenie odszkodowań

Opracowanie
XPRIME – odkup odszkodowań