Telefon: 85 667 09 07 | Telefon kom.: 662 434 111 | E-mail: biuro@xprime.pl
AC bez tajemnic czyli co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu Autocasco?

AC bez tajemnic czyli co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu Autocasco?

Zakup samochodu wiąże się ze sporymi wydatkami zwłaszcza na samym początku. Przy tym nikt nie chciałby stracić pojazdu lub pozwolić na jego uszkodzenie. Z tego powodu wielu kierowców zastanawia się nad wzięciem ubezpieczenia AC, które często pojawia się przy okazji polisy OC. Jednak czy warto się na nie decydować?

Czym jest AC?

Autocasco (AC) w przeciwieństwie do OC jest dobrowolnym typem ubezpieczenia samochodu. Pozwala na otrzymanie odszkodowania w następujących sytuacjach:

  • Uszkodzenie samochodu przez siły natury
  • Uszkodzenie samochodu przez działanie osób trzecich
  • Kradzież samochodu

Można liczyć na odszkodowanie zarówno w przypadku szkody częściowej, jak i całkowitej. AC jako polisa dodatkowa może wiązać się z różnymi warunkami w przeciwieństwie do OC.

W niektórych sytuacjach nawet nie ma możliwości starania się o AC. Przykładowo, gdy kierowca siedzi po prawej stronie w pojeździe lub gdy pojazd ma ponad 50 lat.

O czym należy pamiętać podczas zawierania umowy na AC?

Zakres oraz warunki ochrony całkowicie zależą od oferty danego ubezpieczyciela. Dlatego przed zawarciem umowy, trzeba zwrócić uwagę na warunki polisy, a nie tylko na jej cenę.

Przede wszystkim ważny jest zakres ochrony. Czasami można liczyć na pełne, kiedy indziej na częściowe (Mini AC). Warto zawczasu dowiedzieć się, w jakich okolicznościach można liczyć na wypłatę odszkodowania.

Druga kwestia to suma ubezpieczenia, czyli całkowita wartość polisy, co często zależy od ubezpieczanego pojazdu. Najlepiej stawiać na oferty, które nie redukują sumę ubezpieczenia. Mogą pojawić się problemy, gdy w danym roku dojdzie do więcej niż jednej szkody.

Warto sprawdzić też rodzaje ryzyka. Dzięki temu będziemy wiedzieli, w jakich okolicznościach można liczyć na wypłatę odszkodowania. Może bowiem dojść do sytuacji, gdy dane zdarzenie nie będzie obejmowane przez naszą umowę.

Istotny jest sposób likwidacji szkody. Przeważnie można liczyć na wariant kosztorysowy (jest ustalana kwota odszkodowania i osoba ubezpieczona wykonuje naprawy we własnym zakresie) lub bezgotówkowy (to ubezpieczyciel dba o znalezienie warsztatu, ale może dojść do sytuacji użycia części zamiennych zamiast oryginalnych).

I na koniec warto sprawdzić amortyzację części. Jeśli zamierzamy się na to zdecydować, warto postawić też na warsztatowe naprawy.

Czym są warianty likwidacji szkody AC?

Jak wspomnieliśmy, istnieją dwa warianty likwidacji szkody. Teraz opowiemy o nich więcej:

  • Wariant bezgotówkowy (warsztatowy) – w tym przypadku samochód jest naprawiamy w warsztacie, który przedstawia kosztorys napraw. Po wykonaniu napraw warsztat wystawia fakturę, która zostaje opłacona przez ubezpieczyciela. Przy tym ubezpieczony nie bierze w ogóle udziału w likwidacji szkody. Nie trzeba przy tym zajmować się wszelkimi formalnościami.
  • Wariant gotówkowy (kosztorysowy) – rzeczoznawcza ubezpieczyciela wylicza odszkodowanie. W tym przypadku nic nie da się zrobić z kosztorysem. Jedynie gdy dojdzie do nieprawidłowego określenia zakresu uszkodzeń, można podważyć dokument.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą dotyczącą dopłat do odszkodowań OC.